Hdd Datarecovery Computer Hard

Záchrana dat z HDD

Máte na svém HDD nějaká cenná data a najednou vám počítač začal tvrdit, že žádný takový disk v počítači není? Nebo HDD sice vidíte, ale nejsou na něm žádné soubory a data? Nebo snad soubory a data vidíte, ale při pokusu o otevření souboru se zobrazí jen chybová hláška, že daný soubor je poškozený a nejde otevřít? Pokud se jedná o opravdu cenná data tak vám asi běhá mráz po zádech a začínáte propadat zoufalství.

Zálohovat, zálohovat, zálohovat

Dříve než si povíme něco o tom, jak probíhá záchrana dat z HDD, neodpustíme si několik doporučení. Jak vyplývá z titulku tohoto odstavce, pokud byste pravidelně zálohovali alespoň na dvě různá místa (ideálně na tři), pak byste se nemuseli nijak trápit. Poškozený HDD byste prostě vyhodili, obnovili data ze zálohy a vesele pokračovali dále. Bohužel. Důležitost pravidelného zálohování člověk pochopí až ve chvíli, kdy o nějaká cenná data přijde, když mu nepomůže ani záchrana dat z HDD

Jak zachránit data z poškozeného HDD

Záchran a dat na poškozeném HDD se odvíjí od toho, o jaké poškození nebo poruchu HDD se jedná. U klasických pevných disků je jednou z nejčastějších příčin poruchy selhání některé mechanické části disku. Pomineme drobné problémy, jako jsou omylem smazané soubory uložené na HDD. Ty se dají zachránit poměrně snadno obnovením z koše nebo použitím specializovaného HDD recovery programu. Opravdová potíž je když vám počítač kvůli poruše HDD vůbec nenastartuje nebo pokud uložená data nejdou přečíst.

Přečtěte si zajímavý článek:  Obnova smazaných souborů z disku

Profesionální firma, která se specializuje na záchranu dat z HDD, dokáže průměrně zachránit cca 95% dat z poškozeného disku. V praxi to znamená, že v 9 případech z deseti se podaří zachránit vše a v jednom případě jen menší část. Při vážném poškození disku bude hodně záležet na tom, kolik jste ochotni do záchrany dat investovat. I když došlo k úplnému mechanickému poškození HDD -. Třeba i prasklá plotna nebo úplně zlomená, je pořád šance na záchranu alespoň menší části dat.

Aby byla záchrana dat z HDD úspěšná, jsou potřeba tyto kroky:

Ihned po zjištění problému vypnout počítač („natvrdo“ odpojit od elektřiny, tj. ne přes tlačítko „start > vypnout“, protože při běžném vypnutí dochází k zápisu dat na pevný disk, což by mohlo přepsat některé úseky a podstatně ztížit následnou záchranu.

Pokud si nejste 100% jisti, co děláte tak nespouštějte žádné programy na manipulaci s diskem (diagnostické programy, recovery programy apod.). Nepokoušejte se disk rozebrat. Pokud nemáte s HW v počítači žádné zkušenosti, nepouštějte se do žádných experimentů. Každý neúspěšný pokus totiž snižuje šanci, že bude provedena kompletní záchrana dat z vašeho poškozeného HDD.

A nakonec vyhledejte odbornou pomoc specializované firmy, která provádí záchranu dat z HDD.