Hdd Datarecovery Computer Hard

HDD Health – kdy vám umře harddisk?

V počítači se může porouchat ledasco – od zdroje až po grafickou kartu. Nejméně příjemné jsou ale problémy s pevným diskem. Při nich totiž hrozí ztráta dat. HDD Health spolehlivost vašeho disku nezvýší, ale zato vás včas může upozornit, že se váš disk chystá do křemíkového nebe.

Buďme S.M.A.R.T.

Předpověď poruch pevného disku programu HDD Health je založena na technologii S.M.A.R.T (Self Monitoring Analysis and Reporting Technology). SMART rozhodně není žádnou novinkou, dnes již nenarazíte na harddisk, který by tuto technologii nepodporoval.

Jak to funguje?

SMART neustále monitoruje důležité parametry pevného disku, jako je teplota, počet chyb při čtení (Raw Read Error Rate), celkovou dobu, po kterou disk běžel (Power On Hours Count) atd. Seznam sledovaných údajů se obvykle částečně liší v závislosti na výrobci. Pokud se některé z těchto údajů začínají podezřele měnit, například prudký nárůst Raw Read Error Rate (resp. pokles Value pod hodnotu 100), je to pro vás signál, že byste měli data urychleně zálohovat. Může se totiž stát, že o ně brzy přijdete.

HDD Health

Určení doby, kdy disk definitivě odejde, je spíše věštění. Některé SMART hodnoty totiž běžně kolísají. Nicméně program HDD Health (ke stažení také zde) se o to pokouší. Co všechno HDD Health umí?

Brief Info

  • zobrazení základních údajů o disku (kapacita, sériové číslo, režim přenosu dat), teploty, datum první a poslední kontroly SMART údajů,
  • HDD Health – Přehled základních údajů o disku,
  • Extended Info – rozšířené informace o všech možných parametrech disku.
Přečtěte si zajímavý článek:  Záchrana dat z HDD

S.M.A.R.T

Zde se nacházejí SMART hodnoty zaznamenané elektronikou disku. Zajímavé jsou pro nás řádky vzýrazněné červeně (pokles) a modře (pokles). Ve sloupci Value jsou uvedeny aktuálně naměřené hodnoty, ve sloupci Worst nejhorší naměřené hodnoty, Threshold je práh hodnot, který by neměl být překročen, Inc zobrazuje změny v hodnotách.

HDD Health – Přehled S.M.A.R.T. údajů

Nearest T.E.C. je ta kolonka, která vás bude zajímat nejvíce. T.E.C. znamená Threshold Exceeds Condition. Je to doba (datum), kdy váš disk má selhat. V mém případě HDD Health aktuálně udává 8. 9. 2032. Samozřejmě je třeba tento údaj brát s nadhledem.

Osobně silně pochybuji, že by byl můj disk chopen provozu až do roku 2032. Ovšem kdyby HDD Health uváděl například rok 2021, je to známka toho, že něco není v pořádku. Na kartě Health si dále všimněte ukazatele Predictions’s precision, který udává přesnost předpovědi smrti disku v procentech. Přenost předpovědi roste s délkou sledování SMART údajů. V kolonce Overall health status by se měl zobrazovat celkový “zdravotní” stav disku, já jsem jiný údaj než N/A (Not Available = nedostupné) nezaznamenal.

HDD Health – Předpověď smrti pevného disku

Nezapomeňte, že pokud jde o data, tak platí: “Zálohovat, zálohovat, zálohovat!” (a to pravidelně). Ve vlastním zájmu se na podobné předpovědi se raději moc nespoléhejte.