Hdd Datarecovery Computer Hard

Obnova smazaných souborů z disku

Obnova smazaných souborů z disku vašeho počítače nemusí být nic těžkého. Asi byste měli vědět, že počítače téměř nikdy soubory „nemažou“. To co se v běžné terminologii označuje za „smazání souborů“ není ve skutečnosti žádné mazání. Smazat soubor by totiž bylo „zbytečně pracné“. A tak si počítač pouze odstraní záznam o daném souboru z tabulky, kde má uložený seznam všech aktivních souborů. Samotný soubor (data) pak i při smazání zůstávají tam, kde byla. Jen je váš počítač „nevidí“.

Aby byla obnova smazaných souborů z disku úspěšná, většinou stačí několik základních operací. Tou první, zvláště pokud používáte počítač vybavený operačním systémem Windows, by mělo být to, že se podíváte do koše. Windows totiž smazané soubor nejprve přesunují do koše „mažou“ je až později.

Pokud smazané soubory nenajdete v koši, jsou i další možnosti, tak by měla pokračovat oprava smazaných souborů z disku. Pozor ale na to, že u dalších kroků, byste měli vědět, co děláte. Pokud počítači příliš nerozumíte a pokud jsou pro vás smazaná data důležitá a nemůžete si dovolit o ně přijít, pak je na čase povolat odbornou pomoc. Pokud totiž nevíte, co děláte, tak hrozí, že neodborná obnova smazaných souborů z disku povede k nenávratné ztrátě dat, nebo se jejich následná obnova značně prodraží.

Vzhledem k tomu že při mazání souborů se z disku nic kromě záznamu o existenci souboru nemaže, je možná obnova i smazaných souborů. Pozor jen na to, aby počítač místo, kde byl soubor uložený nepřepsal.

Přečtěte si zajímavý článek:  Obnovení smazaných souborů

Je tedy dobré nevypínat počítač. Při následném startu operační systém Windows provádí velké m množství operací, při kterých zapisuje na pevný disk. Obnova smazaných souborů je možná pomocí specializovaných programů, které zvládnou načít i ty soubory o kterých si počítač běžně myslí, že už je smazal.

Pokud se rozhodnete vyzkoušet některý z programů na obnovu smazaných souborů (seznam programů najdete v příslušné sekci tohoto webu), pak si dejte pozor na to, abyste tento program instalovali na jiný disk než ten. Který obsahoval smazaná data. Rozhodně nezkazíte nic ani tím že počítač vypnete a spustíte z jiného disku nebo v jiném počítači.

Většina programů, pomocí kterých je možná obnova smazaných dat z disku je hodně intuitivních a práci s nimi zvládne i méně zkušený uživatel. Pokud ani tyto programy nedokáží smazaná data obnovit, pak už zbývá jen odborná pomoc. S pomocí speciálního vybavení a SW je možné dosáhnout obnovení smazaných souborů i z disků, které byli i několikrát přepsány. Pozor ale na to, že čím více času od smazání uplyne, tím menší je šance na kompletní záchranu smazaných souborů. S vyhledáním pomoci tak nemá cena otálet.