Hdd Datarecovery Computer Hard

Formátování pevného disku

O formátování pevného disku má smysl uvažovat ve chvíli, kdy jste si koupili nový (nebo použitý) pevní disk. Před tím než jej začnete používat, je potřeba na pevném disku vytvořit souborový systém a také vytvořit oddíl nebo svazek pevného disku. Tyto operace se pak nazývají formátování pevného disku.

Druhým důvodem pro formátování pevného disku může být „úklid“. Pokud pevný disk používáte již delší dobu bez pravidelné údržby, je možné že na disku máte poměrně velký „nepořádek“ a souborový systém a data jsou značně fragmentována, což má pak vliv n a rychlost čtení a zápisu dat na pevný disk.

Na formátování pevného disku nejsou potřeba žádné speciální programy. Pokud jste kopili nový disk, mělo by jej stačit připojit k vašemu počítači a operační systém vám sám nabídne možnost zformátovat pevný disk (po připojení nebo během instalace nového operačního systému).

Obnova dat po formátování pevného disku

Pozor především na případy, kdy se rozhodnete pro formátování pevného disku, který již nějakou dobu používáte. Při formátování disku totiž „přijdete“ o všechna uložená data. Obnova dat po formátování disku je sice možná, ale může to zabrat poměrně hodně času a práce.

Přečtěte si zajímavý článek:  Pevný disk (HDD)

Na druhou stranu, pokud chcete použít formátování pevného disku u počítače, který se chystáte prodat, abyste smazali všechny osobní údaje a data, pak vás musíme vyvést z omylu. Platí to samé, co jsme psali už v předchozím odstavci. I po formátování pevného disku je možné provést obnovu smazaných souborů. Ten kdo ví o počítači alespoň něco málo, se tak i po zformátování HDD může poměrně snadno dostat k obsahu, který zde byl původně uložen.

Metody formátování pevného disku

Existují dvě zásadně odlišné metody formátování pevného disku:

Vysokoúrovňové formátování (High Level Format) = pokud se někde mluví nebo píše o formátování pevného disku, pak se většinou myslí právě tato metoda. Jedná se o zapsání informací o rozdělení disku na oddíly a o zavedení souborového systému.

Nízkoúrovňové formátování (Low Level Format) = tuto metodu používají především výrobci HW a pevných disků při procesu výroby. Jedná se o vytvoření značek na začátku a konci stopy, vyznačení jednotlivých sektor. Toto formátování na rozdíl od předchozí metody dokáže nenávratně přepsat uložená data, ale současně při chybném provedení může dojít i k nenávratnému poškození disku.