Hdd Datarecovery Computer Hard

Jak zachránit smazaná data

Možná i vám se někdy (možná právě teď) stalo, že jste přišli o nějaké cenná data. Smazat důležitý dokument je někdy hodně snadné. Zvlášť pokud si soubory ukládáte nahodile do různých adresářů po celém disku a pojmenováváte je, jak vás zrovna napadne. Snadno se tak může stát, že nějaký adresář s dokumenty smažete, odkliknete hlášku o vysypání koše a cenná data jsou najednou nenávratně pryč. Při použití správných nástrojů je ale záchrana smazaných soborů poměrně snadná záležitost a dokáže se s tím poradit téměř každý.

1 krok jak zachránit smazaná data

Hlavně nepropadejte panice. V klidu se nadechněte, vydechněte nebo napočítejte do deseti. Až se uklidníte, až uklidíte rozmlácenou klávesnici, pro jistotu ještě jednou zkontrolujte složku, kde si myslíte, že byla uložená smazaná data. Podívejte se do koše nebo zkuste vyhledávání. Velmi často je totiž smazaný soubor ještě v koši nebo je v úplně jiném adresáři než jste si mysleli.

2 krok jak zachránit smazaná data

Vzhledem k tomu že pokračujete ve čtení tohoto článku, tak vám asi první rada moc nepomohla. No nic, pokusíme se být více užiteční.

I když jsou vaše soubory smazány, ještě tak úplně nezmizely. Počítače jsou „líné“ a neradi dělají nějakou zbytečnou práci. A vtom je vaše šance na záchranu smazaných souborů. Běžný operační systém (např. Windows), totiž při mazání nedělá nic jiného, než že jen odstraní záznam z „evidenční tabulky“. To znamená, že s vašimi daty vlastně nic nedělá a pořád jsou tam, kde byly před smazání. Operační systém (počítač) si jen přestane pamatovat, kde to bylo, a při vhodné příležitosti tohle místo přepíše jinými daty. Takže čím déle budete otálet s obnovou smazaných dat, tím větší šance je, že je mezi tím počítač přepíše jinými nedůležitými daty. Hlavní je tedy nevypínat počítač. Při běžném vypnutí a následném zapnutá totiž počítač zapisuje na disk velké množství informací a hrozilo by, že přepíše právě to místo, kde se nacházel smazaný soubor.

Přečtěte si zajímavý článek:  Obnova dat Praha

3 krok jak zachránit smazaná data

Pro operační systém Windows existuje celá řada programů, které vám umožní velmi snadno obnovit smazaná data. Jen namátkou několik z nich: Undelete Plus, PC Inspector File, Recovery, Restoration  nebo Recuva a mnoho dalších.

4 krok jak zachránit data smazaná z disku

Pokud jste si zvolili ten správný program (konkrétní výběr je na vás) můžete jej spustit (instalaci byste rozhodně měli provést na jiný disk, než na ten kde byl smazaný soubor nebo alespoň do jiného oddílu). Většina programů začíná skenováním. Po dokončení se zobrazí seznam souborů, které jsou na disku. Z nich si pak můžete vybrat ten, který jste smazali a většinou na jedno nebo dvě kliknutí provést jeho obnovení.

V 90% případů se vám právě povedlo zachránit smazaná data a můžete si oddychnout. Ve zbylých případech se vyplatí vyzkoušet jinou aplikaci. Pokud nepomůže při záchraně smazaných dat ani ta, nastává čas buď na profesionální pomoc, nebo na vyšší Level obnovy dat. Do něj byste se ale neměli pouštět bez větších znalostí práce s PC. Pokud si s počítačem rozumíte, pak se můžete podívat na našem webu jak na to. Pokud ne, vyberte si raději z nabídky některou ze specializovaných firem a nechte si zachránit smazaná data od odborníků.