Hard Disk Drive Electronics Storage

Oprava USB flash disku

USB flash disk je užitečná věc, když potřebujete přenášet soubory z místa na místo, nebo pokud potřebujete mít neustále po ruce svoje oblíbené písničky, programy nebo dokumenty. Velká výhoda USB flash disku (tedy jeho malé rozměry) jsou zároveň i jednou z nevýhod. Většina USB flash disků má malé rozměry a poměrně křehkou konstrukci. Stačí pak pád z větší výšky, neopatrně vytažený konektor nebo jiné mechanické poškození a problém je na světě.

Vyplatí se oprava USB flash disku?

Nejprve je ale nutné říci, že samotná oprava USB disku nedává příliš velký smysl. Vzhledem k ceně, jakou dnes mají USB disky, se oprava nevyplatí. Jediné co má smysl je tak záchrana dat uložených na poškozeném zařízení nebo jejich obnova a přenesení na jiné médium

Oprava USB flash disku, respektive obnova dat z poškozené USB klíčenky je hodně podobná jako u klasického disku. Prvním krokem obnovy dat a uložených souborů je zjištění problému. Mezi nejčastější poruchy, které způsobují problémy a nemožnost přečíst uložené soubory patří především:

  • Poškozený, ulomený, ohnutý USB konektor
  • Porucha řídícího čipu (elektronická nebo mechanická)
  • Porucha paměťového čipu (elektronická nebo nechanická)

Oprava USB disku – na co si dát pozor

Prvním signálem, že s flash diskem není něco v pořádku je stav, kdy se zpomalí kopírování souborů. Pokud jste si u své klíčenky všimli, že kopírování, mazání nebo zápis souborů trvá dlouho, pak je nejlepším řešením pořídit si nový. (pozor jen na to aby pomalejší přenos dat nebyl způsoben tím, že používáte připojení přes USB 1).

Přečtěte si zajímavý článek:  HDD regenerátor

Pokud došlo k tomu, že váš USB flash disk je mechanicky poškozený (vylomený USB konektor, prasklý nebo zlomený kryt nebo jiné poškození), nebo pokud po připojení k počítači nedokáže operační systém USB disk načíst nebo nezobrazuje správně kapacitu, je už pozdě.

Oprava poškozeného flash disku

V takovém případě se vyplatí zvážit, zda na disku máte uložená nějaké cenná data. Pokud ne, oprava USB disku a záchrana dat se příliš nevyplatí. Můžete vyzkoušet nějaký diagnostický SW, který vám řekne v jakém stavu je váš flash disk, specializovaná oprava by ale určitě nebyla adekvátní.

Pokud jsou na disku uložena cenná data, o která nemůžete nebo nechcete přijít, pak je určitě lepší obrátit se na odbornou pomoc. Pokud se totiž budete snažit opravit poškozený disk svépomocí, riskujete, že data, která by se dala specializovaným zásahem zachránit, nenávratně zničíte.