Záchrana dat z HDD

obnova-dat-19

Máte na svém HDD nějaká cenná data a najednou vám počítač začal tvrdit, že žádný takový disk v počítači není? Nebo HDD sice vidíte, ale nejsou na něm žádné soubory a data? Nebo snad soubory a data vidíte, ale při pokusu o otevření souboru se zobrazí jen chybová hláška, že daný soubor je poškozený a nejde otevřít? Pokud se jedná o opravdu cenná data tak vám asi běhá mráz po zádech a začínáte propadat zoufalství.

Zálohovat, zálohovat, zálohovat

Dříve než si povíme něco o tom, jak probíhá záchrana dat z HDD, neodpustíme si několik doporučení. Jak vyplývá z titulku tohoto odstavce, pokud byste pravidelně zálohovali alespoň na dvě různá místa (ideálně na tři), pak byste se nemuseli nijak trápit. Poškozený HDD byste prostě vyhodili, obnovili data ze zálohy a vesele pokračovali dále. Bohužel. Důležitost pravidelného zálohování člověk pochopí až ve chvíli, kdy o nějaká cenná data přijde, když mu nepomůže ani záchrana dat z HDD

Jak zachránit data z poškozeného HDD

Záchran a dat na poškozeném HDD se odvíjí od toho, o jaké poškození nebo poruchu HDD se jedná. U klasických pevných disků je jednou z nejčastějších příčin poruchy selhání některé mechanické části disku. Pomineme drobné problémy, jako jsou omylem smazané soubory uložené na HDD. Ty se dají zachránit poměrně snadno obnovením z koše nebo použitím specializovaného HDD recovery programu. Opravdová potíž je když vám počítač kvůli poruše HDD vůbec nenastartuje nebo pokud uložená data nejdou přečíst.

Profesionální firma, která se specializuje na záchranu dat z HDD, dokáže průměrně zachránit cca 95% dat z poškozeného disku. V praxi to znamená, že v 9 případech z deseti se podaří zachránit vše a v jednom případě jen menší část. Při vážném poškození disku bude hodně záležet na tom, kolik jste ochotni do záchrany dat investovat. I když došlo k úplnému mechanickému poškození HDD -. Třeba i prasklá plotna nebo úplně zlomená, je pořád šance na záchranu alespoň menší části dat.

Aby byla záchrana dat z HDD úspěšná, jsou potřeba tyto kroky:

Ihned po zjištění problému vypnout počítač („natvrdo“ odpojit od elektřiny, tj. ne přes tlačítko „start > vypnout“, protože při běžném vypnutí dochází k zápisu dat na pevný disk, což by mohlo přepsat některé úseky a podstatně ztížit následnou záchranu.

Pokud si nejste 100% jisti, co děláte tak nespouštějte žádné programy na manipulaci s diskem (diagnostické programy, recovery programy apod.). Nepokoušejte se disk rozebrat. Pokud nemáte s HW v počítači žádné zkušenosti, nepouštějte se do žádných experimentů. Každý neúspěšný pokus totiž snižuje šanci, že bude provedena kompletní záchrana dat z vašeho poškozeného HDD.

A nakonec vyhledejte odbornou pomoc specializované firmy, která provádí záchranu dat z HDD.