Hdd Datarecovery Computer Hard

Obnova dat z disku

Obnova dat z pevného disku počítače a její úspěšnost je závislá především na tom, o jaký typ poruchy se jedná. 100% úspěšnost při obnově dat nemůže garantovat nikdo. Pokud někdo slibuje 100% úspěšnost na obnovu dat z poškozeného HDD, pak se nemůže jednat o seriózní tvrzení.

Softwarové poruchy a obnova dat

Pokud je porucha disku způsobená pouze problémy se SW, pak je 99% možné zachránit kompletní data. Data z disku totiž nikam nemizí a obnova spočívá pouze v tom „přesvědčit“ disk aby je umožnil přečíst. Častým problémem tohoto typu, kdy je požadována obnova dat, je situace, kdy uživatel „omylem“ smaže nějaké důležité soubory. Pokud zatím nedošlo ke kompletnímu přepsání příslušné sekce disku, pak je obnova souborů při smazání poměrně hodně snadná a s příslušným programem to zvládne i „poučený laik“.

Elektronické poškození disku a obnova dat

Poněkud horší situace nastává ve chvíli, kdy došlo k elektronickému poškození disku. Toto poškození může být dvojího typu – buďto došlo k poškození vnější elektroniky. Často se může jednat třeba jen o vadný konektor na základní desce. Nebo mohlo dojít k poškození vnitřní elektroniky, která ovládá motor a hlavičky. I v tomto případě je velmi často možná obnova dat z disku až s 99% úspěšností. Podobná oprava disku a záchrana nedostupných dat je ale už podstatně složitější. Harddisk je nutné rozebrat a příslušnou vadnou součástku vyměnit, nebo dokonce vyjmout plotny s daty a přečíst je na jiném zařízení.

Přečtěte si zajímavý článek:  Klasický pevný disk

Mechanická porucha a obnova dat

Nejhorším typem poruchy disku pak bývá mechanické poškození. Při něm může být obnova dat poměrně hodně komplikovaná. Máme teď na mysli především případy, kdy je pevný disk vážně poškozen, je prasklý nebo plotny disku jsou dokonce zlomené. V takovém případě je obnova dat velmi obtížná a úspěšnost může být mnohem horší než v předchozích případech. Vždy je ale možné zachránit alespoň část dat. To, nakolik je oprava úspěšná, a kolik se podaří zachránit dat, bude záviset na tom, o jak vážnou mechanickou poruchu se jedná a také na tom, kolik času (nebo peněz) je člověk ochotný do záchrany dat a souborů na disku obětovat.