Hdd Datarecovery Computer Hard

SSD disk

SSD disk (neboli Solid State Disk) je poměrně nová technologie ukládání dat, která pomalu začíná nahrazovat klasické pevné desky s magnetickým zápisem dat. Tento pevný disk – SSD na rozdíl od klasického pevného disku neobsahuje žádné pevné součásti. Má tedy nižší spotřebu elektrické energie, téměř nulovou hlučnost a nabízí i mnohem větší rychlost čtení / zápisu dat. Těmto pevným diskům tak nevadí otřesy nebo nárazy jako je tomu v případě klasického pevného disku. I tady ale hrozí poškození disku nebo možnost ztráty dat.

Konstrukce SSD disku

SSD disk je svou konstrukcí a použitými technologiemi velmi podobný paměťovým modulům typu RAM (SRAM nebo DRAM). Na rozdíl od nich se ale v případě SSD disku jedná o nevolatilní flash paměť. To znamená, že zapsaná data jsou uložena i po odpojení zdroje elektrické energie. Zatímco data uložená v RAM se po vypnutí počítače „nenávratně“ ztratí, v SSD disku zůstávají uložena.

Výhody a nevýhody SSD disku

Mezi hlavní nevýhody SSD disku (který využívá flash paměť) patří především omezený počet cyklů čtení/zápis. Na rozdíl od pevného disku, který je teoreticky možné přepisovat „donekonečna“ u SSD disku je celkový počet operací čtení/zápis dát už jeho konstrukcí.

Přečtěte si zajímavý článek:  USB Flash disk

Mezi další nevýhody SSD disků pak patří především vyšší cena a nižší kapacitě než jakou mají klasické pevné disky, ale je velmi pravděpodobné že tato nevýhoda se v blízké budoucnosti bude rychle smazávat.

Obnova dat ze SSD disku

V případě poruchy SSD disku záleží především na tom, o jaký typ poškození se jedná. V případě že je poškozená nějaká z „nepaměťových“ částí SSD disku (tj. ostatní části kromě paměťových čipů), je obnova dat ze SSD disku poměrně snadná záležitost. Data totiž zůstávají uložena v paměťových čipech a je možné je znovu přečíst. Pokud dojde k fyzickému zničení (mechanické nebo elektrické) některého paměťového modulu, je záchrana dat z tohoto modulu téměř nemožná.

Výhodou SSD disků je mimo jiné i to, že data z disku se nikdy „nemažou“. Vzhledem k tomu že SSD disk má jen omezený počet operací typu čtení / zápis, neplýtvá se jimi na mazání data (mazání dat na SSD disku by totiž bylo možné jen tím, že se data uložená v paměti „přepíší“ jinými daty). Pokud tedy smažete nějaký soubor uložený na SSD disku, je možné ho poměrně snadno zase obnovit (pokud nedojde k jeho přepsání jinými daty).