Obsah článku
Pevný disk neboli HDD (zkratka HDD pochází z anglického názvu Hard Disk Drive neboli jednotka pevného disku) je jedna z nezbytných součástí počítače. Pevný disk je místo, kam si váš počítač nebo notebook ukládá data. V současné době se v počítači nebo v notebooku používají především dva typy pevných disků. Prvním je „klasický“ HDD, který využívá metodu magnetického ukládání dat. Druhým typem je pak SSD disk (SSD opět anglická zkratka Solid State Disk), který ukládá data jako nevolatilní flash paměť.
Historie pevného disku
Pevné disky se v počítačích používají již velmi dlouhou dobu. Jejich předchůdcem byla především magnetická páska nebo disketa. Pevné disky začínali s kapacitou v desítkách nebo stovkách megabajtů a dnes se jejich kapacita pohybuje v řádu stovek gigabajtů. Vyrábí se už i disky s kapacitou 2 nebo 4 terabajty. A to už je obrovská kapacita dat.
Výhody a nevýhody pevných disků
Pevné disky mají ale celou řadu omezení. Jedním z nich je jejich rychlost. Vzhledem k tomu, že při čtení a zápisu musí plotny pevného disku (kde jsou uložena data) rotovat, dosahují pevné disky poměrně malé rychlosti při čtení nebo zápisu. Nejrychlejší jsou tak serverové disku, kde plotny rotují rychlostí až 10 – 15000 otáček za minutu. Tyto disky ale musí mít menší rozměry (nejčastěji 2,5 palce) a tím pádem i nižší kapacitu.
Proto už dnes (a nejenom u serverů) začínají klasické pevné disky nahrazovat SSD disky. Ty neobsahují žádné mechanické součásti a mohou tak nabídnout mnohonásobně vyšší rychlost při čtení a zápisu dat. Nevýhodou SSD disků je pak ale hlavně to, že mají mnohem menší životnost. Zatímco klasický pevný disk s magnetickým zápisem dat zvládne teoreticky až 100 000 zápisů dat, u SSD Disků to je mnohem méně (podle typu použité paměti se může jednat třeba jen o 1000 cyklů čtení/zápis). Další nevýhodou je pak vysoká cena (která se ale rychle snižuje) a malá kapacita (ta se naopak rychle navyšuje).
Nejčastější poruchy pevných disků:
SW /softwarové poruchy = seka patří především uživatelem smazané soubory nebo zformátování disku nebo poškozený souborový systém či interní chyba operačního systému, chybný firmware, ovladače atd.
Elektronické poruchy = tady se jedná buď o poškození vnější elektroniky disku, nebo o poškození vnitřní elektroniky pevného disku
Mechanické poruchy = ty jsou především u klasických pevných disků asi nejčastější. Může se jednat o závady motoru nebo ložisek, který se stará o otáčení ploten. Nebo mohou být poškozeny hlavy pro čtení a zápis dat. Může také dojít k mechanickému poškození ploten (poškrábání, nebo i k většímu mechanickému poškození). Mohou to být vadné sektory, poškození dalších částí pevného disku.