Obsah článku
Klasický pevný disk se skládá z několika „ploten“. Plotna pevného disku slouží k vlastnímu záznamu uchovávaných dat. Data jsou na plotnu disku zapsána pomocí magnetického záznamu. Takových ploten pak pevný disk obsahuje i několik. U stolních počítačů (desktop) se zpravidla používají 2 – 3 plotny (výjimečně jich ale může být až 5). U notebooku nebo netbooku jsou zpravidla menší HDD, které mají jen jednu nebo většinou maximálně 2 plotny.
Pevný disk konstrukce
Kromě plotny obsahuje pevný disk čtecí a zápisové hlavy. Na každou plotnu pevného disku jsou tedy dvě hlavy. Tyto hlavy pak provádí samotný zápis dat na pevný disk a následně i jejich čtení. Právě tyto hlavy jsou jednou ze součástí pevného disku, která je nejvíce náchylná k mechanickým poruchám.
Kromě počtu ploten (od kterého se pak odvíjí i výsledná kapacita pevného disku) je rozhodujícím parametrem i počet otáček. Při čtení nebo zápisu plotny pevného disku rotují. V běžných discích v současné době mají plotny 7200 otáček za minutu. V noteboocích nebo u úsporných pevných disků (např. WD Green) mají disky pouze 5400 otáček za minutu. Serverové pevné disky pak mývají 10 – 15000 otáček za minutu.
Pevný disk 3,5 nebo 2,5
Velikost pevného disku se odvíjí mimo jiné i od počtu otáček a také od typu zařízení, kde bude disk používán. Ve stolních počítačích nejčastěji najdeme disky, které mají plotny s průměrem 3,5 palce. V noteboocích pak disky s plotnami s průměrem 2,5 palce. Vzhledem k tomu že u standartního disku s průměrem 3,5 palce a 7200 otáček za minutu má obvodová rychlost zhruba 30 km za hodinu, tak disky s vysokým počtem otáček mývají rozměry jen 2,5 palce. Tyto menší disky s menším počtem otáček pak mají i menší spotřebu, proto se více hodí do notebooků nebo netbooků
Obecně pevné disky nabízí nejlepší poměr cena / množství uložených dat. Bohužel ale pevné disky obsahují poměrně velké množství mechanických součástí, které jsou pak velmi náchylné k případným mechanickým poruchám.
Obnova dat z pevného disku
Především běžící pevné disky jsou velmi náchylné k mechanickým poškozením. Pevným diskům také vadí časté změny teploty (například u notebooku, který přinesete z mrazu venku do tepla a ihned ho zapnete).
Obnova dat z pevného disku závisí především na typu poruchy- Může být poškozená řídí elektronika, nebo hlavičky pro čtení / zápis. Může být také mechanicky poškozená samotná plotna disku nebo se může jednat jen o SW poruchu. Úspěšnost obnovy dat závisí také na tom, jaké množství času a energie chcete na obnovu dat věnovat (nebo resp. kolik jste ochotni za obnovu dat na disku zaplatit). V případě nejsložitějších technik a postupů na obnovu dat je možné zachránit alespoň část obsahu i z totálně zničených disků. Při běžných typech poruch je pak úspěšnost záchrany dat vysoce nad 90%.