Hdd Hard Disk Disk Hardware

Oprava HDD – záchrana dat

Hard disk drive neboli HDD neboli pevný disk je místo, kde jsou na vašem počítači uložena všechna data. Vzhledem ke konstrukci HDD, která se skládá z mnoha mechanických částí, je to zároveň jedna z nejvíce poruchových částí počítačů. Možná se vám to nikdy nestalo a tak se cítíte v bezpečí. Když ale udeří katastrofa v podobě nefunkčního HDD, může to pro vás být veliký problém. Najednou nejdou přečíst uložená data, vy jste přišli o výsledek desítek hodin vaší práce, nenahraditelná osobní data nebo o jiné cenné soubory a dokumenty.

Oprava HDD – kdy se vyplatí

Nutno říci že samotná oprava HDD se příliš nevyplatí. Vzhledem k tomu, jakou dnes mají cenu běžně prodávané HDD se, buď vyplatí porouchaný disk reklamovat (pokud se porucha projeví v rámci záruční doby), nebo si kopit nový u kterého máte jistotu, že bude spolehlivě fungovat. Oprava HDD přichází v úvahu pouze v případě, že je nutná záchrana dat. Pak má smysl pokusit se poškozený disk opravit, zachránit data, a následně je bezpečně uložit na nějaké jiné médium nebo nový disk.

Záchrana dat z HDD – první příznaky problému

Mezi nejčastější příznaky problému s HDD patří především to, že po zapnutí počítače se vám zobrazuje informace, že pevný disk není v počítači přítomen. Znamená to, že operační systém nemůže daný HDD najít. Dalším příznakem začínající katastrofy pak je situace, kdy HDD v systému vidíte, ale nezobrazují se žádná data. To může znamenat jiný typ poškození, třeba vadné sektory.

Přečtěte si zajímavý článek:  HDD Health - kdy vám umře harddisk?

SW oprava HDD a záchrana dat

Existuje celá řada nejrůznějších programů, které jsou schopné vyřešit problémy s poškozeným HDD. Jedním z nich je například i program HDD regenerátor. Ten umí najít a opravit vadné sektory na povrchu pevného disku. Jiné programy pak mohou provést diagnostiku uložených dat a je s nimi možná i záchrana dat, které by jinak v běžném operačním systému nešli přečíst nebo zobrazit

Mezi výhody těchto SW programů patří to, že je může bez velkých nákladů použít každý, a minimálně se dá s jejich pomocí zjistit, jak závažný problém s vaším HDD vás potkal.

Záchrana dat z HDD od profesionálů

V případě že si s počítačem příliš nerozumíte, nebo pokud chcete mít 100% jistotu, že svoje data zachráníte, pak je nutné obrátit se na profesionální pomoc. Celá řada specializovaných programů je poměrně drahá a běžnému uživateli se nevyplatí si je pořizovat. Další poškození HDD zase mohou vyžadovat rozebrání disku a nahrazení některé poškozené součástky, elektroniky nebo úplné vyjmutí ploten a jejich přenesení do jiného disku, aby bylo možné data rekonstruovat.

Nutno říci že odborná pomoc při záchraně dat není levná záležitost. Ceny začínají od několika málo tisíc korun a v případě kompletně zničeného HDD se záchrana dat může pohybovat až v řádu několika desítek hodin práce. U profesionální firmy na obnovu poškozených dat, ale máte vysokou pravděpodobnost, že budou vaše data spolehlivě zachráněna.