Hdd Datarecovery Computer Hard

Obnovení smazaných souborů

Obnovení smazaných souborů nemusí být nic složitého. Pokud používáte operační systém Windows a povedlo se vám omylem smazat nějaký soubor, který jste tak úplně nechtěli smazat, není nutné hned ztrácet hlavu. Záleží na tom, kolik času uplynulo od smazání souboru. Poradíme vám jak na obnovení smazaných souborů abyste nepřišli o cenná data, důležité dokumenty nebo soubory.

Obnovení smazaných souborů krok 1

Prvním krokem pro obnovení smazaných souborů, zvláště pokud používáte operační systém Windows, je podívat se do koše. Windows totiž pracují tak, že soubor, u kterého použijete příkaz smazat, rovnou nemažou, ale nejprve ho přesunou do „koše“. I když „přehrabávání se v odpadcích je běžně velmi nehygienické, u počítače to není nic hrozného. Pokud jste koš zatím nevysypali, obnovení smazaného souboru bude velmi rychlé. Stačí jedno kliknutí a smazaný soubor je obnovený

Obnovení smazaných souborů krok 2

Pokud jste smazaný soubor nenašli v koši, pak je pravděpodobné, že už jste koš vysypali (nemuseli jste to udělat úmyslně, možná jen máte nastavené automatické „vysypání“ koše při vypnutí počítače, nebo v nějakém časovém intervalu. Nebo byl smazaný soubor moc velký a tak jej Windows nepřesunuli do koše, ale rovnou smazali.

Ale ani teď není nic ztraceno a obnovení smazaných souborů je stále možné. Operační systém Windows totiž soubory při mazání „nemaže“. Pouze odstraní záznam v tabulce se seznamem souborů (zjednodušeně řešeno). Data tedy zůstávají tam, kde byli, jen si operační systém „myslí“ že už tam není a až bude potřebovat zapisovat nějaká data, tak na toto místo uloží nová data.

Přečtěte si zajímavý článek:  Obnova dat Praha

Pro další obnovení smazaných souborů je důležité nevypínat počítač a neprovádět na něm žádné operace, které vyžadují zápis dat (aby nedošlo k přepsání místa, kde byly smazané soubory uloženy). Dále byste si měli nainstalovat specializovaný „recovery“ program, který vám pomůže při obnovení smazaných souborů. Programy na obnovení smazaných souborů najdete i v příslušné sekci na tomto webu.

Obnovení smazaných souborů krok 3

Pokud si netroufáte na obnovení smazaných souborů vlastními silami, nebo pokud nechcete riskovat, že neuváženým postupně smazané soubory nenávratně ztratíte, nebo pokud už došlo k přepsání místa na disku, kde byly uložené smazané soubory, pak nezbývá nic jiného než vyhledat odbornou pomoc. Obnovení smazaných souborů je totiž možní i při přepsání místa na disku kde byla původně uložena data. Sice nemusí dojít ke 100% obnovení všech smazaných souborů, ale pořád je naděje na záchranu podstatné části dat, která jste smazali.